Ritus apbedīšanas pakalpojumi Vidzemē
Pārtrūka stīga, apklusa dziesma, Apdzisa zvaigznes, saira sapņi.
Viss tas notika pēkšņi un strauji. Pielijis sāpju un asaru trauks.
Par Ritus
Ritus ir pirmais un lielākais apbedīšanas pakalpojumu sniedzējs Vidzemē, kas kopš 1993. gada šajā jomā darbojas visā Latvijā. Mūsu biroji atrodas Valmierā, Rūjienā, Mazsalacā, Cēsīs, Smiltenē, Alūksnē (Ritums), Gulbenē (Ritums), Balvos (Ritums) un Madonā (Ozīriss). Gadu gaitā gūtā pieredze un nemitīgā pilnveidošanās nodrošina mūsu klientiem profesionālu un galvenais – cilvēciskas līdzjūtības pilnu attieksmi.
Nodrošinam visus ar apbedīšanu saistītos pakalpojumus un piederumus, sākot ar dokumentu noformēšanu, pakalpojumiem kapos, transporta pakalpojumus, nelaiķa sagatavošanu apbedīšanai, nelaiķu uzglabāšanu utt.
Ritus veic kremāciju Igaunijas jaunākajā un modernakajā krematorijā Vīlandē, līdz ar to Ritus var nodrošināt kremācijas pakalpojumu par labāko cenu Latvijā.
Apbedīšanas biroji
Mēs piedāvājam plašu pakalojumu klāstu.
Apbedīšana Kremācija Bēru organizēšana
Spied šeit, lai tos aplūkotu.
Ritus ir pirmais un lielākais apbedīšanas pakalpojumu sniedzējs Vidzemē, kas kopš 1993. gada šajā jomā darbojas visā Latvijā. Mūsu biroji atrodas Valmierā, Rūjienā, Mazsalacā, Cēsīs, Smiltenē, Alūksnē, Gulbenē, Balvos un Madonā.
Apbedīšanas birojs Ritus atbalsta tradicionālo apbedīšanu, t.i., apbedīšanu kapsētās, bet klientiem, kuri izvēlas kremāciju, piedāvā veikt kremāciju jebkurā Latvijas krematorijā pēc klienta izvēles.
Lai būtu iespējams rūpīgi izvēleties apbedīšanas piederumus, piedāvājam plašāko apbedīšanas piederumu izvēli mūsu birojos.
Apbedīšanas tradīcijas un rituāli: interesanti fakti
Domājot par apbedīšanu, prātā lielākoties nāk mūsu platuma grādos izplatītākās tradīcijas, piemēram, aizgājēju guldot zemes klēpī pēc kristiešu ieražām vai izmantojot arvien lielāku popularitāti gūstošo kremēšanu. Taču daudzviet pasaulē tiek piekoptas bēres, kurās aizgājēja apbedīšana ir pavisam citādāka. Iepazīstieties ar dažām no savdabīgākajām bēru tradīcijām un rituāliem šajā rakstā!
Famadihana tradīcija – dejas ar mirušajiem
Madagaskarā iecienīta ir visai kolorīta tradīcija, saukta par Famadihanu. Tās laikā mirušais tiek izcelts no kapenēm un, mūzikai skanot, šai saulē palikušie metas dejas ritmos ar mirušajiem virs galvām. Mirušajiem nomaina arī apģērbu, un uz tā tiek pārrakstīts aizgājēja vārds, lai viņi nekad netiktu aizmirsti. Parasti Famadihana tradīcija tiek piekopta reizi piecos līdz septiņos gados.
Amerikas Savienotajās Valstīs (un ne tikai) apbedīšanas pakalpojumi mēdz kļūt arvien zaļāki
Ekoloģija mūsdienās ir arvien aktuālāks temats daudzu iemeslu dēļ. Šis aspekts ietekmē arī bēres, arvien lielākam cilvēku pulkam izvēloties dabai draudzīgāku apbedīšanu. Iespējas ir daudz un dažādas, sākot ar austiem vītolu zārkiem, kas zemē organiski sadalās, un beidzot ar kremēto pelnu izmantošanu betona rifu bumbu izgatavošanā, kas palīdzēs uzlabot jūru un okeānu vidi daudzu jo daudzu gadu garumā.
Dienvidkorejā no aizgājēju pelniem rada krelles
Dienvidkorejas likumdošana nosaka, ka apbedītie ķermeņi pēc 60 gadiem jāizrok, tāpēc ļoti bieži tiek izmantota kremēšana. Taču tā vietā, lai pelnus izkaisītu vai glabātu urnā, dienvidkorejieši no aizgājēja pelniem iecienījuši izveidot krāsainas, spīdīgas krelles melnā, rozā vai zili zaļā krāsā, kuras pēc tam rotā mājokli.
Filipīnās zārki tiek novietoti augstu klintīs
Sagadas reģionā Filipīnās jau gadu tūkstošiem apbedīšana notiek augstās klintīs, kur novieto mirušo zārkus. Izskaidrojums šādai rīcībai – jo augstāk atrodas aizgājēja ķermenis, jo vieglāks būs tā ceļš uz paradīzi.
Ziediem un svecēm agrāk bija daudz praktiskāka funkcija
Bēres daudzu gadu garumā ir teju neiedomājamas bez svecēm un ziediem. Taču, ja mūsdienās šiem atribūtiem ir simboliska nozīme, agrāk to galvenā funkcija bija pilnīgi cita, proti, lai nomaskētu nepatīkamus aromātus. Lieki piebilst, ka, apbedīšanas nozarei attīstoties, par šo aspektu vairs nav nepieciešams uztraukties, taču ziedus un sveces bērēs redzam joprojām.
Viktorijas laikmetā apstādināja pulksteņus, tuvam cilvēkam aizejot
Viktorijas laikmetā, kas norisinājās no 1837. gada 20. jūnija līdz 1901. gada 22. janvārim, ierasts rituāls bija pulksteņu apstādināšana istabā vai mājā, kurā cilvēks nomiris. Tuvie cilvēki tā rīkojās, lai atgaiņātu neveiksmes, kā arī tas simbolizēja mīļotā cilvēka pāreju uz jaunu dzīvi, kurā laiks nepastāv. To parasti darīja kopā ar spoguļu aizsegšanu, aizkaru aizvēršanu un aizgājēju portretu apgriešanu uz otru pusi.
1829. gadā tika radīts drošības zārks
Johans Gotfrīds Tabergers (Johann Gottfried Taberger) 1829. gadā izstrādāja drošības zārku (safety coffin). Tas ar zvana palīdzību, kas savukārt bija savienots ar virvēm, kuras atradās pie aizgājēja rokām, pēdām un galvas, varēja brīdināt kapsētas darbiniekus par to, ka apglabātais vēl ir dzīvs.
Ritus piedāvājumā – apbedīšanas pakalpojumi, respektējot ikviena vēlmes
Neatkarīgi no tā, kādas bēres vēlaties sarīkot aizgājējam, jums šajā grūtajā brīdī palīdzēs apbedīšanas birojs Ritus. Tā filiāles atrodas Valmierā, Mazsalacā, Alūksnē, Balvos, Gulbenē, Cēsīs, Rūjienā, Madonā un Smiltenē, tātad uzņēmums organizē bēres visā Latvijā, īpaši Vidzemē. Katras filiāles kontaktinformāciju atradīsiet Ritus mājaslapas sadaļā Kontakti.
5 padomi, kā atbalstīt sērojošu draugu vai ģimenes locekli
Foto: Sơn Bờm, Pexels.com
Mēs nekad neaizmirstam cilvēkus, kuri bijuši līdzās dzīves smagākajos brīžos. Mīļa cilvēka zaudēšana ir viena no grūtākajām lietām, kas ar mums var notikt. Tā ir sāpīga pieredze, kas rada lielu stresu un nav kas tāds, kam vienkārši var tikt pāri. Ar to mācās sadzīvot un pielāgoties. Ja tavā dzīvē ir kāds tuvs draugs vai ģimenes loceklis, kurš sēro par zaudējumu, lūk, 5 padomi no pieredzējuša apbedīšanas pakalpojumu sniedzēja, kā atbalstīt sērojošu draugu vai ģimenes locekli.
1. Uzklausi ar mīlestību un bez aizspriedumiem
Esi klātesošs un ļauj viņam runāt par aizgājēju un savām sajūtām. Tas palīdz absorbēt zaudējumu un spert soli pretī pieņemšanai. Izvairies no detaļu labošanas pat tad, ja esi bijis klāt notikumā vai dzirdi konkrēto stāstu jau simto reizi. Vienkārši ļauj izteikt savu bēdu. Ļauj runāt un ļauj raudāt. Uzklausi viņa domas un jūtas un paud līdzjūtību par to, ko viņš piedzīvo savās bēdās. Šajā brīdī ir nepieciešams tikai mīlošais atbalsts un klātbūtne.
2. Atzīsti cilvēka sāpes un neuzbāzies ar savu padomu
Pārāk bieži cilvēki definē atbalstu, kā kaut kā sakārtošanu un labošanu, taču mīļota cilvēka zaudēšana nav nekas tāds, ko iespējams labot. Nav vārdu vai darbību, kas varētu padarīt lietas labākas šādā sāpju brīdī, tāpēc svarīgi atzīt, ka šī cilvēka sēras un sāpes ir patiesas. Noliec sevi malā un esi kopā ar viņu sāpēs. Galīgais mērķis ir atbalsts un sniegt šai personai to, kas viņam vajadzīgs, nevis to, kas, mūsuprāt, vajadzīgs. Kad esi kopā ar sērojošo, bieži vien ir grūti zināt, ko teikt, tādēļ cilvēki dabiski tiecas mēģināt likt draugam justies labāk, taču tādā situācijā kā skumjas nekāda runāšana nepalīdzēs.
3. Atceries — atmiņas dziedē, tāpēc nebaidies runāt par aizgājēju
Bērēs un arī pēc tām parasti cilvēki izvairās runāt par aizgājēju, jo baidās satraukt sērojošos tuviniekus, tomēr tam var būt nelabvēlīga ietekme. Lielākā daļa sērojošu cilvēku vēlas runāt un domāt par savu mīļoto, kurš ir aizgājis, un, to darot, sākas dziedināšanas process. Cilvēki vēlas zināt, ka viņu tuvinieki nav aizmirsti. Viņa vārda nosaukšana un atmiņu stāstīšana ir mierinājums. Nebaidies uzdot jautājumus, jo tas ļauj cilvēkam atklāti runāt par savu mīļoto. Jautā par dārgām atmiņām, aizgājēja hobijiem, mīļākajām lietām un smieklīgiem atgadījumiem. Veicini sarunu un atmiņas par mirušo, un vienkārši klausies.
4. Esi patiess un izvairies no banalitātēm
Tādi apgalvojumi kā “Vismaz viņa necieta”, “Viņš vismaz ieraudzīja savu pirmo mazbērnu” un citi līdzīga rakstura izteikumi sērojošiem tuviniekiem nepalīdz. Tā ir kā situācijas nomaskēšana un šķietama šeit palikušo pārdzīvojuma jūtu apslāpēšana. Tas pats attiecas uz banalitātēm. Tādas frāzes kā “Viņam tagad ir labāk” un “Viņa nevēlētos, lai tu skumsti”, un “Laiks dziedē visas brūces” var būt ir patiesas, bet šādi apgalvojumi padara sērojošo tuvinieku pārdzīvojumu mazvērtīgāku.
5. Piedāvā palīdzību, taču ievēro robežas
Labākais, ko vari piedāvāt kādam, kurš sēro, ir apskāviens, klausoša auss un līdzjūtīga klātbūtne, tomēr, arī fiziska palīdzība var būt milzu atbalsts. Praktiskas palīdzības piedāvāšana var būt glābiņš gan apbedīšanas procesa organizēšanā, gan laikā pēc bērēm. Pat tādas šķietami maznozīmīgas lietas kā ēdiena pagatavošana, bērnu pieskatīšana un veļas mazgāšana var būt tieši tas, kas nepieciešams šajā brīdī. Situācijās, kad cilvēkam līdz šim nav bijusi pieredze tuvinieku apbedīšanā, vienmēr iespējams palīdzēt atrast piemērotāko apbedīšanas pakalpojumu sniedzēju, ēdinātāju un sakārtot citus ar bērēm saistītus jautājumus. Tomēr jābūt arī ļoti piesardzīgiem, jo katrs cilvēks sēro un ar zaudējumu sadzīvo citādāk. Kāds labprāt būs gatavs pieņemt palīdzību, kur pretim cits visu vēlēsies izdarīt pats, lai atgūtu kontroli par savu dzīvi.